Plážový fotbal - 36 min. hra

Links
Wikipedia (cs)

Wikipedia - Plážový fotbal

Plážový fotbal (anglicky beach soccer, španělsky Fútbol playa) je plážový kolektivní sport, který se hraje na pískovém hřišti obdélníkového tvaru o rozměrech 26–28 × 35–37 metrů.

Branka má rozměry 2,2 × 5,5 metrů. Hru hraje vždy pět hráčů na každé straně, čtyři hráči v poli a jeden brankář, dalších pět hráčů může sedět na lavičce.

Oproti klasickému fotbalu je hra rozdělena na tři třetiny po 12 minutách (celková hrací doba činí tedy 36 minut).

Vzhledem k tomu, že přihrávání na hlubokém písku je podstatně fyzicky namáhavější a technicky obtížnější než je tomu na fotbalovém trávníku, je hra obvykle mnohem svižnější a zpravidla podstatně techničtější než u klasického fotbalu nebo i v sálové kopané. Méně se zde přihrává a velmi často se zde střílí na bránu (a to velmi často přímo ze vzduchu).

Vzhledem k tomu, že dopad do měkkého písku tolik nebolí a nehrozí zraněním jako při dopadu na trávník nebo na podlahu, jsou při špičkovém provedení plážového fotbalu k vidění různé technické finty, triky a finesy, fotbalové parádičky (například častá střelba přes hlavu - tzv. nůžky), zápasy jsou díky tomu divácky poměrně atraktivní. Hráči zde vůbec nepoužívají žádné kopačky, hrají bosí. Zápas nemůže skončit remízou, v případě nerozhodnutého výsledku se nastavují další 3 minuty a uplatňuje se zde systematicky pravidlo zlatého gólu. Poté přichází na řadu penaltový rozstřel s pravidlem „náhlé smrti“.

Rozhodčí má navíc kromě klasické žluté karty (napomenutí) a červené karty (vyloučení do konce utkání) k dispozici i modrou kartu (dočasné vyloučení na dvě minuty).